امروز : جمعه ، 29 تیر 1403 ساعت :
اخبار


تست تنفسی اوره ( UBT-PYtest) جهت تشخیص عامل میکروبی زخم معده ١٣٩٥/٣/٥
منبع خبر :

 

تست تنفسی اوره ( UBT-PYtest) جدیدترین و سریع ترین روش جهت تشخیص عامل میکروبی زخم معده

روشی است غیر تهاجمی که جهت تشخیص باکتری عامل مولد زخم معده و دوازدهه ، هلیکوباکتر پیلوری (H.pylori) و یا سنجش روند درمان در مبتلایان به این باکتری مورد استفاده قرار می گیرد . 

هلیکوباکتر پیلوری ، یک باسیل گرم منفی خمیده و به شدت متحرک است که در بین لایه های مخاطی معده و گاهی در دوازدهه و مری یافت می شود. آنچه که موجب توجه خاص به این باکتری شده است این است که آنرا عامل زخم معده و عوارض بعد از آن می دانند. آلودگی با این میکروب با سن و موقعیت جغرافیایی در ارتباط است و تفاوتی بین زنان و مردان از این نظر وجود ندارد. در بیشتر جوامع الودگی در دوران طفولیت اتفاق می افتد . 

 

در کشور های در حال توسعه 70% افراد تا سن 10 سالگی و تقریبا 100% افراد تا سن 20 سالگی آلوده هستند . آلودگی الزاما به معنی زخم معده نیست بلکه تحت شرایطی فعالیت شدید باکتری باعث ترشح موادی که برای بافت انسان سمی هستند شده و علائمی نظیر تهوع ، درد در ناحیه فوقانی شکم و استفراغ و تب می شود هفته ها بعد از این علائم اولیه گاستریت شدید بروز می کند که در صورت عدم تشخیص صحیح و درمان مناسب منجر به زخم اثنی عشر و معده می شود .گاستریت مزمن یکی از عوامل شناخته شده کارسینوم (سرطان ) معده است لذا فعالیت این باکتری  یکی از عوامل سرطان معده نیز می باشد. 

        

تشخیص:

وجود هلیکو باکتر پیلوری با روش های تهاجمی مانند اندوسکوپی و بیوپسی یا روش های غیر تهاجمی مانند روش های سرولوژیک (آزمایش خون) و یا تست تنفسی اوره تشخیص داده می شود.همه این روش ها دارای مزایا و معایبی هستند مثلا آندوسکوپی و بیوپسی هم تهاجمی و هم گران قیمت هستند. روش های سرولوژیک بسیار ارزان قیمت هستند ولی بعد از درمان 6 ماه  تا 1 سال بعد نیز کمکان این تست ها مثبت باقی می مانند .

 تست تنفسی اوره ارزان قیمت تر وغیر تهاجمی بوده و هم نتیجه ای صحیح و سریع به دست می دهد . برای انجام این تست فرد باید ناشتا بوده و به مدت 2 تا 3 هفته از دارو های ضد اسید و ضد زخم معده استفاده نکرده باشد. در آزمایشگاه  به بیمار یک کپسول حاوی یک میکرو کوری اوره کربن ایزتپ 14 داده می شود . حدود 10 تا 15 دقیقه بعد هوای بازدمی فرد در کیسه مخصوص به نام کارت تنفسی جمع شده و با دستگاه مخصوصی از نظر وجود گاز کربنیک دارای کربن 14 مورد بررسی قرار می گیرد .

لازم به ذکر است با این روش مثبت شدن تست قطعا به معنی وجود هلیکو باکتر می باشد و منفی شدن آن در صورتی که تست یک تا سه ماه بعد از درمان صورت گرفته باشد به معنی درمان کامل واز بین رفتن کامل میکرب در معده می باشد .لذا سریعترین کم خطرترین و مناسب ترین تست از نظر تشخیص ابتلا و تشخیص درمان هلیکوباکتر پیلوری (عامل زخم معده و اثنی عشر) می باشد.

کربن 14 یک ماده رادیو اکتیو کم خطر می باشد به گونه ای که مصرف یک میکرو کوری از این ماده به منظور انجام UBT حتی در زنان باردار و اطفال مجاز تشخیص داده شده است.

مزایای آزمایش تنفسی اوره:

 سریع: زمان آزمایش برای بیمار 10 دقیقه، جواب دهی 5 دقیقه.

ایمن: تنها تست تنفسی اوره دارای تاییدیه FDA  کمیته امور داروهای گوارشی( GDAC) که صراحتاً استفاده از این تست را در کودکان و زنان باردار و شیرده مجاز شمرده شده است.

دقیق: اختصاصیت، حساسیت و ویژگی 100 %

محل واکنش فقط باکتریهای داخل مخاط معده (با باکتریهای حفره دهان و مری تداخلی ندارد پس جواب مثبت کاذب نمی دهد(

مشخص کردن باکتری هلیکوباکترپیلوری بصورت کمی و کیفی.

دستگاه تشخیص دهنده دارای کنترل کیفیت و کالیبراسیون روزانه و دقیق ترین در بین انواع دستگاههای موجود می باشد.

حساس به یک میلی مول Co2 نمونه بازدمی بیمار (قابلیت نگهداری کیسه بازدمی بیمار تا 6 ماه(

شرایط مورد نیاز برای انجام آزمایش:

حداقل ۶ ساعت ناشتایی قبل از انجام آزمایش

 عدم مصرف انتی بیوتیک ها ، بیسموت طی ۴هفته قبل از انجام آزمایش

 عدم مصرف داروهای مهار کننده پمپ پروتون مثل امپرازول ، آنتی اسیدها ، مهارکننده های  رسپتور هیستامین مثل رانیتیدین ، فاموتیدیدن و سایمتیدین حداقل به مدت یک هفته

عدم استعمال دخانیات ۱ساعت قبل از انجام آزمایش

 

[ بازگشت ]